Zaměření stavby a zaměření pozemku
Smyslem zaměření stavby a pozemku, je získat jejich přesnou polohu a následné zanesení do mapy. Opačný proces se nazývá vytyčení a obnáší jejich vyznačení v terénu, na základě dokumentace.
Zobrazit článek na téma Zaměření stavby a pozemku »
- Geometrický plán pro vyznačení budovy ke kolaudaci. Obsahem je vyznačení nové budovy nebo změny jejího obvodu v katastru nemovitostí, geometrický plán je potřebný pro zápis budovy do katastru.
- Zaměření pro ÚRM (Útvar rozvoje města – dříve IMIP). Toto zaměření je potřebné pouze pro kolaudace staveb v Praze.
- inženýrské sítě (kanalizace, vodovod, plyn,…)
- budovy (rodinné domy, bytové domy, garáže,..)
- situace na pozemku (nově vybudované zpevněné plochy)
Obsah zaměření stavby a pozemku vždy souvisí s obsahem prací uvedených ve stavebním povolení nebo ohlášce. Z dodaných zaměření vzniká JDMP (jednotná digitální mapa Prahy).
Významem zaměření stavby a pozemku, je získat jejich správnou polohu a následné zapsaní do mapy. Cílem zaměření stavby pro kolaudaci je získat správnou polohu všech rohů domu a zakreslení skutečné realizace stavby do mapy. Zaměření pozemku a stavby bývá zpravidla součástí geometrického plánu který zachycuje přesnou polohu nemovitosti na plánu a přikládá se při žádosti o zápis do katastru nemovitostí. Zaměření pozemku a stavby. Zaměření pozemku přichází ve chvíli, kdy vyžadujete zanést hranice pozemku do mapy. Zaměřením pozemku získáte jeho přenou polohu v krajině vůči sousedním pozemkům, sousedním komunikacím, inženýrským sítím jako je elektrické vedení, voda, plyn a pod.