Vytyčení stavby a vytyčení pozemku
Smyslem vytyčení pozemku a stavby je jejich
vyznačení v terénu, na základě dokumentace. Opačný proces se nazývá zaměření a slouží k získání jejich přesné polohy a následnému zanesení do mapy.
Zobrazit článek na téma Vytyčení stavby a pozemku »
- vytyčení hranice pozemku s evidencí v KN - polohové vytyčení hranice pozemku dle přesnosti evidované v katastru nemovitostí s povinností oznámení o vytyčení i vlastníkům sousedních parcel. V případě shody vlastníků lze vyhotovit geometrický plán na upřesnění vlastnické hranice.
- přibližné orientační vytyčení hranice pozemku - polohové vytyčení hranice pozemku s dočasnou stabilizací (např. trubky, kolíky) pouze pro snadnější orientaci v terénu.
- vytyčení hranice pozemku pro stavební účely - polohové vytyčení hranice pozemku pozemků např. pro účely zřízení provizorního oplocení budoucí stavby. V těchto případech vytyčení hranic stabilizujeme lomové body parcel kovovými trubkami nebo kolíky.
Výsledek vytyčení. Vytyčení stavby zastřešuje vytyčovací zápis o vytyčení stavby. Obsahuje seznam souřadnic všech bodů stavby (rohů domu). Případné stížnosti proti vytyčení je příhodné řešit úmluvou. Vytyčení a obnáší jejich vyznačení v terénu, na základě dokumentace. Vytyčení pozemku a stavby. Občas je naopak potřeba porovnat, souhlasí-li rozdělení hranic pozemku, vyobrazení situaci z projektové dokumentace. K tomu slouží vytyčení pozemku. Vytyčení pozemku je vhodné udělat také před začátkem stavby, aby se tak zabránilo nechtěnému zastavění sousedovy parcely. U vytyčení pozemku a vytyčení stavby provádí odpovědný geodet. Jednotlivé rohy stavby se označí, neboli stabilizují, způsobem podle možnosti terénu.